Windows Hello

10. 11. 2015 Barbora Koďousková
[adsr type="horizontal"]
hello

S příchodem chytrých mobilních telefonů vzrostla i nutnost vzniku ochrany těchto zařízení, mimo jiné i zabránění přístupu neautorizovaným osobám. Jako základní ochrana slouží zabezpečení pomocí zvoleného hesla, či gesta, které je potřeba zadat při každém odemknutí, či spuštění telefonu. V posledních letech se stala velice populární také autentizace pomocí scaneru otisků prstu. Tato technologie se rozšířila zejména po příchodu iPhonu 5S s funkcí Touch ID umístěným na tlačítku pro vyvolání domácí obrazovky (tzv. tlačítko Home). Nevýhodou tohoto způsobu přihlášení je jeho nefunkčnost v případě špinavého, či mokrého prstu, pokud se autentizace dotykem nepodaří, objeví se výše zmíněné zabezpečení heslem.

S příchodem Windows 10 Microsoft představil svou vlastní variantu, jak zařízení ochránit. Nazvali ji Windows Hello a slouží k přihlášení do PC či mobilního zařízení pomocí webkamery a přední kamery, tedy za využití biometrických dat (rozpoznání obličeje či duhovky), nebo za pomoci čtečky otisku prstů. Podle testů úrovně zabezpečení, by kameru neměla zmást ani podoba jednovaječných dvojčat. Data s autorizačními údaji se ukládají pouze na lokální disk, toto opatření tak zabezpečuje jejich zneužití při útoku zvenčí.

K využívání Windows Hello je třeba použití speciální kamery (v současné době například Intel RealSence), která kombinuje funkci klasické kamery, infračervené kamery a 3D kamery. U mobilní platformy je použit speciální snímač. Díky umístění dvou čoček fotoaparátu je vytvořen optický obraz a senzor tudíž nelze zmást fotografií majitele zařízení. Při pořizování autentizačních fotografií je vhodné vyfotografovat více variant, například s brýlemi, z boku atp., snímky budou později sloužit k zlepšení a zrychlení autentizace. Pro některé počítače se zabudovanou čtečkou otisků prstů, by měla být funkce Windows Hello dostupná již nyní. (Mezi ně patří i nejnovější zařízení redmodských – Surface Pro 4 a Surface Book.)

V budoucnu by se mezi funkce tohoto zabezpečení měla připojit ještě možnost šifrování dokumentů a souborů, přístup k nim by byl povolen pouze za využití autorizačních údajů pro vstup do počítače – ať už za využití čtečky, či kamery.

[adsr type="inteligent"]

Partneři webu

Náplně-levně.cz - prodejce levných náplní do tiskáren

Eminem - novinky a aktuality na EminemWorld.cz

RapCity - Žít hudbou, mít svůj styl

Akreditované IT kurzy a školenia

ttstuff.cz - Prodej mobilního příslušenství, drobné elektroniky, GoPro, PS, FOTO příslušenství

Správa sítě - Magazín o IT technologiích, počítačích serverech

Svetwebu.cz - Novinky ze světa IT a mobilních telefonů

Copyright © 2016 dotykovýSvět.cz, všechna práva vyhrazena, podléhá licenci CC BY-ND 4.0