USB typu C – oboustranný rychlík

24. 11. 2015 Barbora Koďousková
[adsr type="horizontal"]
UCABL021500_1

USB konektory se staly součástí života asi většiny z nás, využíváme je téměř denně. V roce 2014 byl dokončen nový typ tohoto standardu nazvaný USB – C. Na jeho vývoji se podíleli mimo jiné společnosti Google a Microsoft.  V průběhu roku 2015 byla představena první zařízení s touto novinkou. Mezi ně patřil i nový MacBook od společnosti Apple – notebook disponující pouze jedním konektorem a tím je právě USB – C. Je také součástí nových Lumií amerického softwarového giganta – Microsoftu, Nexusů, Chrombooku Pixel dodávaných Googlem a zařízení od Asusu. Očekává se, že se postupem času standardizuje a bude používáno na všech zařízeních (jak Apple naznačil MacBookem) jablečných nevyjímaje.

Co je na tomto konektoru vlastně tak zvláštního říkáte si? USB – C s sebou přenáší revoluci v kompatibilitě, díky možnosti přenosu různých protokolů v alternativním režimu by v budoucnu měl vyřadit všechny ostatní konektory a pomocí speciálních doků zařídit výstup na monitor (HDMI, VGA) přes Display port, datové přenosy a další periferie (podpora Thunderboltu). Mimo to se kabel umí postarat i o napájení a to nejen mobilních zařízení (mobilní telefony, tablety), díky 5A při 20V by měl zajistit i přísun energie do většiny notebooků. Představa je tedy taková, že budeme využívat pouze jeden typ kabelu pro všechny účely.

Vývojáři měli na mysli i praktické použití, jistě se vám někdy stalo, že jste USB zastrčily až na třetí pokus… Nový konektor je oboustranný, nezáleží tedy na straně, kterou bude zapojen. Svou velikostí se nejvíce podobá micro USB – B, které je v současnosti nejčastěji využíváno u mobilních zařízení. USB – C samozřejmě podporuje standard USB 3.0, je však připraven na použití (v budoucnu) USB 3.1. Nabídne vysokorychlostní přenos dat, obrazu i zvuku. Při standardu USB 3.1 by mělo dosáhnout přenosové rychlosti až 10Gb/s, v současné době (za využití USB 3.0) dosahuje rychlosti 5Gb/s.

Snad jedinou nevýhodou, kterou s sebou nejnovější typ USB přináší je jeho nekompatibilita se staršími verzemi. Již dnes se řeší pomocí různých redukcí, které ze starého udělají nové, to může být vzhledem k průměrnému počtu USB používaných v domácnostech přeci jen trochu nákladné.

[adsr type="inteligent"]

Partneři webu

Náplně-levně.cz - prodejce levných náplní do tiskáren

Eminem - novinky a aktuality na EminemWorld.cz

RapCity - Žít hudbou, mít svůj styl

Akreditované IT kurzy a školenia

ttstuff.cz - Prodej mobilního příslušenství, drobné elektroniky, GoPro, PS, FOTO příslušenství

Správa sítě - Magazín o IT technologiích, počítačích serverech

Svetwebu.cz - Novinky ze světa IT a mobilních telefonů

Copyright © 2016 dotykovýSvět.cz, všechna práva vyhrazena, podléhá licenci CC BY-ND 4.0