Technologie LTE se pomalu rozšiřuje i v Česku

20. 08. 2015 David Strnad
[adsr type="horizontal"]
graphLTE2

Nástupce mobilní 3G sítě, nezkráceně 3GPP Long Term Evolution se v dnešní době těší velké oblibě zejména v komerčním použití, ovšem teprve před nedávnem ho největší čeští operátoři začali nabízet lidem k provozu. Ačkoli ho zprovozní pouze nejnovější chytré telefony s LTE modulem a navíc touto možností připojení disponují jen velká města (na vesnici kolikrát nefunguje ani 2G internet a mohu potvrdit, že často dochází i k výpadkům běžné sítě Wifi), představuje vůbec nejrychlejší alternativu připojení na web. A bodejť by také ne, vždyť jaká síť se může pochlubit tak rychlým připojením, jakým je rychlost stahování 170 Mbps a zhruba 55 Mbps pro nahrávání? Takovýchto hodnot častokrát zdaleka nedosahuje průměrné připojení v Česku.

Při koupi nového mobilního telefonu se systémem Android byste si měli dávat velký pozor, zda zvládá mimo skvělých pozorovacích úhlů nebo vysokého rozlišení také technologií LTE FDD nebo TDD, neboť právě tyto parametry určují, jestli se připojíte ve všech frekvencích či jen na některých. U většiny telefonů běžných značek to sice není žádný problém, ale některé čínské telefony pracují jen s pásmem od 700 Mhz. Naštěstí však kontrola těchto parametrů nezabere ani minutku. Ty nejdůležitější frekvence jsou 800, 900 a 1800 Mhz. Ale bohužel, LTE síť bude fungovat pouze v místech s frekvencí 1800 Mhz. Ovšem na druhou stranu, pokrytí LTE pokrytí v dnešní době funguje ve většině velkých měst. Paradoxem ale zůstává fakt, že kromě měst jako Plzeň, Brno nebo Praha se připojíte i na některých polích mezi těmito městy.

3GPP_Long_Term_Evolution_Country_Map.svg

Mapa pokrytí LTE internetem (červeně – státy komerčního provozu, modře – státy plánovaného provozu, šedě – státy, v nichž probíhá testování sítě)

Síť LTE byla v České republice poprvé uvedena do provozu už před více než třemi lety, kdy se poprvé testovala její rychlost v obci Jesenice u Prahy. V listopadu roku 2012 se zákazníci dočkali LTE připojení v Mladé Boleslavi a o necelý rok později už tato síť běžela i v některých částech Prahy. Do roku 2018 by měli operátoři T-Mobile, Vodafone a O2 pokrýt až 98 % veškerého území právě LTE internetem, k čemuž se zavázali při aukci kmitočtů.

Operátoři jako O2 nebo T-mobile tak trochu klamou svoje zákazníky tvrzením, že LTE už je přímo 4G sít. To zatím ještě není úplně pravdou, jelikož síť LTE nesplňuje určitá specifika, stanovená společností ITU. Přímým nástupcem proto bude až LTE Advanced.

Podpora LTE u nejnovějšího telefonu však není jediným nutným kritériem proto, aby vám tahle síť fungovala; k jejímu provozu potřebujete mimo zmíněné i nový typ SIM karty, podporující toto připojení. Její výměnu vám však operátoři provedou zcela bezplatně.

A otázka na závěr: Myslíte si, že naplno využijete výhod superrychlého internetu, nebo stačí běžná 3G síť? Vyjádřete se, prosím, v komentářích.

[adsr type="inteligent"]

Partneři webu

Náplně-levně.cz - prodejce levných náplní do tiskáren

Eminem - novinky a aktuality na EminemWorld.cz

RapCity - Žít hudbou, mít svůj styl

Akreditované IT kurzy a školenia

ttstuff.cz - Prodej mobilního příslušenství, drobné elektroniky, GoPro, PS, FOTO příslušenství

Správa sítě - Magazín o IT technologiích, počítačích serverech

Svetwebu.cz - Novinky ze světa IT a mobilních telefonů

Copyright © 2016 dotykovýSvět.cz, všechna práva vyhrazena, podléhá licenci CC BY-ND 4.0