RETRO recenze – iPad Mini (první generace)

25. 08. 2015 David Strnad
[adsr type="horizontal"]
mini-131022

Ačkoli dnes už notně zastaralý tablet vzhledem k ostatním konkurentům, iPad Mini první generace se stále poměrně dobře prodává, čemuž nasvědčuje i snížená cena nebo jeho kompaktnost. Přesto, že by s tímto otec všech tabletů, Steve Jobs, nikdy nesouhlasil (také, že byl představen až téměř rok po jeho smrti), zcela revoluční, zmenšená verze iPadu zamíchala trhem s mobilními zařízeními, jako nic předtím. A divíte se vůbec? Já tedy rozhodně ne, iPad Mini totiž předvedl, jakým způsobem by se měla vyvíjet přenosná zařízení, která v pohodě nacpeme do větších kapes. S pořád dost výkonným hardwarem se dají dělat velké věci. I když se už v této době hovoří spíš o jeho mladších, rychlejších nástupcích, první generace slavné verze iPadu ještě není pasé. Pojďme si zde tedy společně shrnout, co všechno nabízí a v jakém poměru cena/výkon se u něj zhruba pohybujeme.

Samotný počítačový mág, jedna z nejvlivnějších osob jednadvacátého století, Steve Jobs, se veřejně zařekl, že nikdy v životě jeho firma nepředstaví něco jako zmenšenou verzi iPadu. Bohužel, krátce po tomto prohlášení nad Jobsovým organismem vyhrála rakovina slinivky břišní, a tak svět znovu přišel o geniálního tvůrce, díky němuž dnes používáme počítače, telefony a tablety, které svým designem nepřipomínají jen chladné stroje bez citu. Dalo by se však říct, že právě odchodu Steva Jobse ostatní vývojáři Applu tak nějak využili, aby v záři roku 2012 ukázali světu novinku v podobě právě tohoto přenosného zařízení. Ipad Mini vzbudil opravdový poprask. Nejen, že představoval silnou alternativu pro většího brášku, on navíc stál daleko méně, než konkurence – nebo alespoň tolik, aby si ho mohla většina lidí dovolit (což se o nejnovějších iPadech tak úplně říct nedá). Nabídl v podstatě ten samý hardware, co pohání iPad 2, včetně stejného rozlišení 1024 x 768 pixelů. Funguje v něm třicetidvabitový procesor Apple A5, můžete fotit až s pětimegapixelovým fotoaparátem a k dispozici byly nabídnuty hned dvě verze; první pouze s Wifi připojením a druhá tak zvaná Wifi Cellular, neboli verze zahrnující mobilní data. V roce 2012 se tyto specifikace pohybovaly vysoko nad standartem mobilního hardwaru. S cenou kolem deseti tisíc tak iPad Mini znamenal poměrně výhodnou koupi.

mini-131022

Úplně ta první verze iPadu Mini začínala s operačním systémem iOS 6.0, přičemž asi po roce Apple uvolnil jeho nástupce, tedy systém iOS s pořadovým číslem 7. Šestou verzi už dnes sice nepodporuje většina aplikací, vypadá však stále k světu. Ovšem sám bych všem, kteří si iPad Mini zakoupí, doporučoval update na iOS 8, což vám dá okamžitou jistotu, že máte vše pod kontrolou. Osmé iOS totiž přinesly řadu revolučních změn, mezi nimiž nesmí chybět rychlejší systém celkově nebo čtečka prstů Touch ID, použitá v novějších generacích iPhonů a iPadů. Především ale „osmičky“ (teď nemyslím ten nechvalně známý systém od Microsoftu) překvapily zcela novým, pastelovým designem, na který je vždy radost pohledět. Vše v něm působí úplně čistě, ale přitom účelně.

Svými rozměry se postarší iPad vleze do větší kapsy u teplákových kalhot, to ale neznamená, že by byl tak maličký. Váží asi tři sta gramů, takže vám ani po několika hodinách čtení e-knihy neupadne ruka. Příjemné, řekl bych. iPad mini rovněž osazuje pouhá pětice tlačítek – přední, jehož stiskem se vrátíte na domovskou obrazovku, zamykací, kterým ho zamknete a odemknete, tlačítka zesilování nebo zeslabování hlasitosti či speciální tlačítko na boku, tlumící veškerý zvuk.

Z osobních pocitů můžu iPad Mini jen doporučit, protože celkově vzato bravurně zvládá jakoukoli aplikaci a hru, co si do něj nainstalujete. Při jeho používání jsem nepocítil ani náznak byť jen malinkého zahřívání. Rychlý procesor vám zaručí, že se žádná aplikace nebude sekat. Na jedno nabití zvládne Mini verze až deset hodin nepřetržitého používání, což se sice není úplně nejvíc, ale stačí to. Sice tato verze iPadu úplně postrádá čtečku prstů Touch ID, ale i bez toho se dá lehce obejít. Jen mě na iPadu Mini první generace trochu mrzí pády některých her, ovšem to bych přičítal spíš jejich vývojářům, než Applu.

Jediný, větší nedostatek dnes vidím především v poměrně nízkém rozlišení. 1024 na 768 pixelů se opravdu nejeví jako nic slavného, ovšem věřte mi, vystačíte si s tím. Pro potřeby zobrazování 2K fotografií bych však doporučoval spíš iPad Mini druhé generace, v jehož názvu figuruje Retina displej.

VERDIKT:

Některá zařízení ani po letech nestrádají šmrnc, důvod, proč si ho kupují miliony zákazníků po celém světě. I když ho zastoupily již dvě další generace, nevidím důvod, proč by si s ním neměl běžný zákazník užít bezstarostné používání. Pokud však chcete, aby váš tablet zvládal čtení otisků prstů, disponoval lepší kamerou a rozlišením nebo dokonce lepším výkonem, doporučuji sáhnout hloupěji do peněženky a koupit novější iPad Mini. I bez výhod druhé nebo třetí generace ale první z řady malých iPadů má stále co nabídnout.

 

 

[adsr type="inteligent"]

Partneři webu

Náplně-levně.cz - prodejce levných náplní do tiskáren

Eminem - novinky a aktuality na EminemWorld.cz

RapCity - Žít hudbou, mít svůj styl

Akreditované IT kurzy a školenia

ttstuff.cz - Prodej mobilního příslušenství, drobné elektroniky, GoPro, PS, FOTO příslušenství

Správa sítě - Magazín o IT technologiích, počítačích serverech

Svetwebu.cz - Novinky ze světa IT a mobilních telefonů

Copyright © 2016 dotykovýSvět.cz, všechna práva vyhrazena, podléhá licenci CC BY-ND 4.0