První mobil – Motorola Dyna TAC

25. 01. 2016 Eliška Drtilová
[adsr type="horizontal"]
EBR4dfdf4_MotorolaDynaTAC8000x_3

První mobilní telefon vytvořila společnost Motorola, která začala s vývojem mobilů a na přelomu 60. a 70. let dvacátého století. Funkční prototyp se objevil už v roce 1973. A v ten samý rok v dubnu provedl vedoucí divize komunikačních systémů Motoroly – Martin Cooper vůbec první hovor v mobilní síti.

Než však bylo možné přístroj nabídnout zákazníkům, uplynulo dalších deset let, během nichž projekt stál kolem 100 milionů dolarů. První sériová Motorola DynaTAC 8000x disponovala displejem z červeně svítících diod a nešlo o žádného ,,drobečka“. Parametry jsou již spíše k pobavení. Mobil totiž vážil přibližně 2 kg, jeho výška byla 25 cm plus dlouhá anténa. Přístroj dokázal být na jedno nabití na příjmu maximálně osm hodin, nebo uměl zprostředkovat zhruba třicetiminutový hovor.

Hned po jeho uvedení slavil tento mobil nevídaný úspěch. Zájemce přišla tahle cihla na 3 995 amerických dolarů, což si mohli dovolit spíše jen vysoce postavení lidé. K dispozici bylo také pohodlně padnoucí kožené pouzdro na zip.

V 80. letech a v první polovině následující dekády patřila Motorola k lídrům na trhu mobilních telefonů. Postupně však svou pozici ztrácela. Na trh nastoupila totiž finská značka Nokia. V současnosti Motorola samotná už žádné mobilní telefony nevyrábí.  Dostala se do finančních problémů a v roce 2011 ji koupil Google. O tři roky později prodal mobilní divizi Motoroly čínskému Lenovu.

Jedna z vylepšených verzí Motoroly se v roce 1987 objevila ve filmu Wall Street, kde z ní volal bohatý finančník Gordon Gekko v podání Michaela Douglase.

martin-cooper_main_1703571a

[adsr type="inteligent"]

Partneři webu

Náplně-levně.cz - prodejce levných náplní do tiskáren

Eminem - novinky a aktuality na EminemWorld.cz

RapCity - Žít hudbou, mít svůj styl

Akreditované IT kurzy a školenia

ttstuff.cz - Prodej mobilního příslušenství, drobné elektroniky, GoPro, PS, FOTO příslušenství

Správa sítě - Magazín o IT technologiích, počítačích serverech

Svetwebu.cz - Novinky ze světa IT a mobilních telefonů

Copyright © 2016 dotykovýSvět.cz, všechna práva vyhrazena, podléhá licenci CC BY-ND 4.0