Lze psát povídky a příběhy i na mobilu/tabletu?

09. 09. 2015 David Strnad
[adsr type="horizontal"]
mobile-writing

Jednoznačná odpověď zní: Ano. I když víceméně s obtížemi, aplikace pro správu a editaci textových souborů vám nabídnou široké možnosti. S jejich pomocí vykouzlíte kratší příběh, povídku či novelu (rozdíly mezi těmito útvary se velmi těžko charakterizují, ale novela v podstatě rozvíjí jeden ucelený příběh, kde se vyvíjí postavy – povídka jich ovšem může vyprávět několik) a ani se při psaní nezapotíte; na dotykovou klávesnici se lehko zvyká. Texty pak můžete publikovat na internetovém portálu Wattpad, jehož aplikace pro mobilní telefony umožní plynulou práci bez nutnosti použití počítače. A třebaže takových aplikací typu Word existují desítky, zde vám představím jen ty nejpovedenější.

JotterPad-X-Landscape

Writer (Android)

Jednoduchý černobílý design, vyvedený v několika položkách, se zalíbí především zastáncům účelnosti. Nic vám tady nebije do očí, interface sice nikoho přímo nenadchne, ale vesměs ani neurazí – jestli toužíte po barevném prostředí, dostaneme se pak ke druhé položce tohoto výběru. Writer právě díky nenucenému vzhledu učaruje většině lidí, co ho alespoň vyzkouší. Představuje totiž splněný sen každého pisálka, jenž po ruce zrovna nemá zápisník nebo počítač, jelikož si ho kupříkladu nemohl vzít s sebou. Dokument tu založíte pouhým stiskem jednoho tlačítka, malinkého kruhu s plusem uprostřed. Pojmenovává se napsáním nadpisu – hned poté se uloží do prostoru hlavní obrazovky.

Bohužel, Writer sužuje jedna dost závadná chyba. Netuším, zda to vadí pouze mně, aplikace však sama od sebe vytváří nové verze dokumentů. V přehledném prostoru hlavní obrazovky se tak objeví několik vašich dokumentů, přestože jste psali jen do jednoho. Liší se hlavně obsahem. Jednomu chybí pár řádek, po té se totiž zálohoval na další verzi… Zobrazuje se u nich samozřejmě popisek, udávající datum poslední změny, jenže to dle mého názoru nestačí. Škoda, Writer tento problém opravdu sráží. Můžete sice přimhouřit obě oči a nehledě na to nadále využívat jeho funkcí, alespoň mě ovšem tyhle nedodělky velmi iritovaly.

Kromě vytváření dokumentů Writer umí snad jen seřadit položky; buď podle titulku od A do Z, nebo v závislosti na posledním datu změny. Víc funkcí v něm holt nenaleznete.

JotterPad (Android)

Jedním slovem by se dal popsat jako „inovativní“. Oproti Writeru se skoro divíte, jak si tyto dvě naprosto odlišné aplikace mohou konkurovat. Pastelové barvy, přehledné menu a prostor na dokumenty, nespočet funkcí, automatické ukládání, možnost vytvářet složky, nebo sdílet své soubory… Vše zmíněné vás jednoduše nadchne. Minimálně já ho používám jako primární aplikaci, s níž píšu těch pár příběhu, co si nosím neustále u sebe. Nic lepšího trh s kancelářskými aplikacemi nemohlo potkat, i když škála aplikací se jeví poměrně velká. Jotterpadu navíc nechybí česká lokalizace! České znaky podporují všechny oficiální aplikace pro správu dokumentů, lokalizací do češtiny se pyšní pouhá hrstka z nich. A nejen to. Můžete si volit z desítek fontů, jakými budete psát své příběhy a články. JP disponuje mimo jiné funkcí nočního režimu, výběru typografií (přednastavených fontů a pozadí), nebo obsahuje také sdílení do Dropboxu.

jotterpad

Abyste mohli využívat všech funkcí updatované verze Creative, trochu si připlatíte. Za 160 korun dostanete možnost, exportovat své psaní do formátu PDF, zpřístupní se vám režim Psací stroj a Tezaurus. Jak jste si určitě všimli, Writer tedy umí ve srovnání s Jotterpadem naprosté minimum. Ze souboje těchto dvou aplikací by JP jednoznačně vyšel s bouřlivým potleskem a fanfárami, vítězství mající v kapse.

A co další aplikace?

Za zmínku stojí třeba kancelářský balík Office 365, ten se naneštěstí v základu platí. Proto bych doporučoval, nejprve si vyzkoušet dvě předešlé aplikace (ale neodrazuji vás od koupě, na druhou stranu Office umí daleko více, než Jotterpad i Writer dohromady). Pak se dá uvažovat o balíčcích Polaris Office, Office Suite, či aplikaci Typewriter (napodobuje klasický psací stroj). Jenže oba zmíněné bohatě pokryjí všechny vaše představy a tužby v oblasti psaní na mobilu.

Aplikace Wattpad, aneb Centrála všech spisovatelů, svým uživatelům poskytne ideální prostředí, kde publikovat. Přátelská komunita, početná nejen v Tuzemsku, si přečte vaše výtvory a někdy vám dokonce i poradí, jak zlepšit své psaní.

Věřím, že si každý začínající spisovatel vybere svoji srdcovku na poli psacích aplikací. Osobně jsem si neskutečně oblíbil Jotterpad, vy ale zkuste i ostatní. Třeba se vám zalíbí víc, než byste čekali.

[adsr type="inteligent"]

Partneři webu

Náplně-levně.cz - prodejce levných náplní do tiskáren

Eminem - novinky a aktuality na EminemWorld.cz

RapCity - Žít hudbou, mít svůj styl

Akreditované IT kurzy a školenia

ttstuff.cz - Prodej mobilního příslušenství, drobné elektroniky, GoPro, PS, FOTO příslušenství

Správa sítě - Magazín o IT technologiích, počítačích serverech

Svetwebu.cz - Novinky ze světa IT a mobilních telefonů

Copyright © 2016 dotykovýSvět.cz, všechna práva vyhrazena, podléhá licenci CC BY-ND 4.0