Hodnocení čtečky e-knih Amazon Kindle 4

04. 07. 2015 David Strnad
[adsr type="horizontal"]
Hodnocení čtečky e-knih Amazon Kindle 4

Kniha jako medium, jež nám poskytuje nepřeberné množství informací, se podle mého názoru nepřestane používat ani za sto let. Zhruba přes 350 let od vynalezení knihtisku se stále drží na předních místech chtěných výrobků. S knížkami se setkáváme prakticky každý den (pokud nás zrovna někdo nedrží v izolaci anebo jsme neztroskotali na opuštěném ostrově…) a tak nějak se staly samozřejmými pro náš život a okolí. Způsob, jakým ovlivnil vynálezce knihtisku Johanes Gutenberg civilizovaný svět, se nedá označit jinak než naprosto revoluční. Knížky představují hutný zdroj informací. Ať už se jedná byť jen o brak, dětské leporelo nebo svazek z červené knihovny, poskytne nám její přečtení mnoho informací. Na knížkách stojí byznys a v nakladatelstvích, které je vydávají, se točí až nechutná masa peněz. Ano, knížky představují nástroj moci a bohužel častokrát i propagandy. Proč tohle ale vůbec píšu: Přenášení knížek po zavazadlech je docela náročné. Mnohdy několika set stránkový román váží i něco přes kilo. Vazba mi taky nepřipadá zrovna ideální – obaly jsou náchylné na poškození a listy samotné se dají lehce roztrhat a zahodit.

Kindle_Family_4

Všechny zmíněné nevýhody řeší elektronická čtečka knih. Určitě jste o ní už slyšeli. Jedná se o velmi lehké, přenosné zařízení. Funguje sice na elektřinu (jak nečekané…), přesto si čtením nekazíte oči. Monitor čtečky funguje na bázi elektronického inkoustu. Ten při kladném výboji seskupí částečky černého inkoustu na určité místo a bíle molekuly zase na odlišné. Displej není podsvícený, tudíž si ke čtení budete muset zapnout lampičku tak jako tak. Výhodou čtečky není samotný displej. Ba naopak – písmo nemá tak ostré rozlišení, jako u tisknuté knihy. Pozitivem při pořizování e-čtečky shledáte fakt, že do ní můžete vložit klidně dva tisíce knížek a přesto se budete tahat jen s tři sta gramy kovu. Pomyšlení na to, že si můžu s sebou vzít jakoukoli knížku, kterou si zamanu, mě fascinuje. E-čtečka se výborně hodí na dovolenou. Tam by logicky převážení většího počtu knížek představovalo problém. Jak bych taky mohl do kufru nacpat dva tisíce knížek?

V posledních pěti letech se s e-čtečkami roztrhl pytel. Do tohoto podniku se vrhlo jak všem známý gigant Sony, tak i o něco méně diskutovaný Amazon. Samozřejmostí nadále zůstává, že výrobců e-čteček je opravdu hodně (sám tipuju jejich počet aspoň na několik stovek). Jen málokterý ale dokáže vyrobit opravdu kvalitní zařízení, u jehož používání bude zákazník maximálně spokojený.

Ve chvíli, kdy jsem uslyšel o e-čtečkách obecně, se mi zamlžily brýle (nevím přesně, jak vystihnout nadšení, které ve mně existence podobného zařízení vyvolala). Jako velký čtenář, jenž si za novoroční předsevzetí dává přečíst alespoň dvacet knížek za rok, si prostě nedokážu odepřít zařízení, které by dokázalo uspokojit mé potřeby. Do koupi e-čtečky mě přivedl i další faktor; stále se jedná o velmi levnou záležitost. Dokonce i nadprůměrnou e-čtečku jakou Amazon Kindle je, si pořídíte za dva tisíce korun.

kindle

K dostání jsou dvě verze zařízení. Na monitoru levnější varianty po dobu nečinnosti (to je ve stavu vypnutí) naskakují reklamy. Nejedná se ale o věci typu: nové boty, TV a podobné nesmysly. Reklamu tvoří nabídka knížek od samotného výrobce e-čtečky. Nutno podotknout, že se tahle reklama zobrazuje na monitoru pouze ve stavu nečinnosti. Při čtení vás neruší ani sebemenší reklamní banner. Druhou variantou, kterou výrobce nabízí, je Kindle bez reklam. Ten je ale o pětistovku dražší. Já jsem si zvolil tu s reklamami. Určitě se ptáte, jak to asi cítím. Můj názor na to je následující: Vůbec mi to nevadí. Svoji volbu bych neměnil, kdybych k tomu dostal možnost.

Důležité je si při volby e-čtečky vybrat správný model. Ne všechny totiž podporují nejnovější formáty e-knih. Mohlo by se vám tedy stát, že zvolíte nesprávně a tím pádem neseženete tolik knížek. V dnešní době ale většina e-čteček dokáže přečíst kupu formátů. Kindle v tomto ohledu nezaostává za konkurencí. Formátem MOBI, který ani nemusíte aktivovat, tak jako Epub, prošlo do elektronické verze již mnoho knih. Od Jula Verna, Karla Čapka a Isaaca Asimova, až po novější autory – nemusím snad zdůrazňovat, že nabídka je opravdu obsáhlá. Jako největší výhoda e-čteček mi připadá poměrně levná pořizovací cena e-knih. I velmi obsáhlý román seženete v průměru za 250 korun. Důvod, proč jsou e-knihy tak levné, spočívá v tom, že se vydavatel nestará o vazbu. Nikdo knížku nemusí vytisknout, hodně práce je ale s převáděním do elektronické podoby. Buďto se svazek skenuje, anebo jej vydavatel přepíše a poté převede do příslušných formátů. Platí se tedy jen za kvalitu…

kindle 2

Teď už ale přímo k funkcím hodnocené čtečky. Stačilo výčtů, teď jdu konečně hodnotit.

Displej čtečky Amazon Kindle 4 disponuje rozlišením 800 na 600 pixelů. V dnešní době, kdy rozlišení u počítačového monitoru 1366 x 768 pomalinku nestačí, se to snad zdá málo. Jenže – ano, má to pověstný háček – displej měří pouhých šest palců. Obsah displeje se rovná 112,5 centimetrů čtverečních. Proto není k dosažení požadované ostrosti potřeba závratného rozlišení. Písmenka mi při čtení připadají docela ostrá. Jestliže se ovšem podívám blíž, spatřím drobné nedostatky. Přiznávám, že by o něco větší rozlišení displeji neuškodilo. Pokud ale zrovna nemáte ke čtečce přitisknutý nos, myslím, že tento drobný nedostatek s radostí přehlédnete. Zmínit musím i podporu českých (to je slovanských = v anglofonních zemích tyto znaky nepoužívají) speciálních znaků. Čtečka dokonale zobrazuje všechny háčky, čárky a přehlasovaná písmenka.

Zaujala mě dobře zvládnutá podpora formátu PDF. Ten se zobrazuje přesně na stránku (to znamená, že písmenka jsou při měřítku 100 % titěrná), na druhou stranu si ale můžeme obsah strany přiblížit. Klidně třistakrát a víc, jak si kdo bude přát. E-knihy v tomto formátu moc nedoporučuju. Pokud zrovna listujete v internetovém obchodu s e-knihami, dívejte se, jestli nabízí formát MOBI. Tento formát se stal pro Amazon primárním pro vytváření a čtení knih. Výsledná podoba, kterou si dáte do čtečky, se dá taky upravovat. K dispozici máte, především v oblasti velikosti písmenek, hodně věcí. Musím uznat, že mě zamrzel počet nastavitelných fontů – pouhé tři: Sans Serif, Condensed a Regular. Čekal jsem od této čtečky trošku víc. To se ale dá snadno strávit. Tento nedostatek vyrovnává obsáhlé nastavení velikosti. Vybíráte si mezi docela titěrnými písmenky, až po na půlstránku rozsáhlé obry. Jedním z posledních nastavení sestává z regulace šířky sloupce. Tohle mě překvapilo svou zbytečností. K čemu mi u všech všudy při čtení poslouží užší sloupeček? Vážně nechápu, na co tam taková funkce je, ale budiž. Někdo ji třeba využije… Poslední nastavení mě naopak překvapilo svou účelností. Musím taky zmínit, že tuhle funkci moc čteček zabudovanou nemá. Abych to zbytečně nenatahoval; Můžete si vybrat mezi čtyřmi rotacemi obrazovky! Text se přizpůsobí na zvolenou rotaci a vy si můžete klidně číst. Pochybuju, že tohle většina čteček nabízí. Za tohle dávám Kindlu „velký palec“ nahoru!

Snad už jsem vyjmenoval všechny funkce, klady a nedostatky, kterými hodnocená čtečka oplývá. Nyní mi už jen zbývá pronést pár slov na závěr. Co říct? Sháníte zařízení, díky němuž byste si mohli s sebou pobrat až tisíc knížek a přitom nosit jen pár desetin kilogramu? Pak je myslím docela záhodno říct, že koupí této čtečky neprohloupíte. Určitě se nezaleknete ceny, která je velmi nízká (úměrně ne moc výkonnému hardwaru. Na čtení e-knih ale vystačí) a rozhodně neutečete před tím, jak Kindle 4 vypadá. Ještě jsem se vlastně ani nerozpovídal o designu čtečky. Ve zkratce: je se na co dívat. Design mi připadá jednoduchý. Zaoblený obdélník, jenž má do vnitřku vsazený hranatý displej, roztomile doplňuje pětice taktéž zaoblených tlačítek. Celé šasi je zhotoveno z nějakého (pro mě) neznámého druhu… plastu. Tento fakt mi ale moc nevadí, a jestliže uvážím, že Kindle nosím v pouzdře, pro mě nepředstavuje větší problém. Jo a ještě jedna věc na závěr. K dostání jsou dvě barevné varianty. Šedá a černá. Sám bych doporučoval spíš tu černou. Bílá stránka pak lépe vynikne. Mimochodem, sám jsem si pořídil tu šedou, ale zas takový rozdíl to není.

Čtečka Amazon Kindle 4 sice má pár much, bez nadsázky se ale dá hovořit o téměř dokonalém zařízení. Ještě jednou opakuji, že koupí nikdo neprohloupí a pro knihomoly, jež hltají jednu knížku za druhou, se čtečka jeví jako jasná věc. Co dodat, Kindle 4 si hodnocení 10/10 rozhodně zaslouží!

[adsr type="inteligent"]

Partneři webu

Náplně-levně.cz - prodejce levných náplní do tiskáren

Eminem - novinky a aktuality na EminemWorld.cz

RapCity - Žít hudbou, mít svůj styl

Akreditované IT kurzy a školenia

ttstuff.cz - Prodej mobilního příslušenství, drobné elektroniky, GoPro, PS, FOTO příslušenství

Správa sítě - Magazín o IT technologiích, počítačích serverech

Svetwebu.cz - Novinky ze světa IT a mobilních telefonů

Copyright © 2016 dotykovýSvět.cz, všechna práva vyhrazena, podléhá licenci CC BY-ND 4.0