Firefox OS

29. 12. 2015 Barbora Koďousková
[adsr type="horizontal"]
firefox-os-concurrent-610x341x

Firefox OS je operační systém vyvíjený společností Mozilla Foundation známou zejména díky stejnojmennému internetovému prohlížeči Firefox a klientovi pro správu e-mailů Thunderbird. Již tato kombinace napoví, že se jedná o open source projekt založený na Linuxu, přesněji na jádru Gecko. Aplikace pro tento systém jsou psány v jazyce HTML5 fungující za pomoci JavaScriptu a web API. Všechno nainstalované aplikace a hry jsou tak spouštěny přes webový prohlížeč. Projekt byl zahájen v roce 2011 pod původním názvem B2G. Již v roce 2013 se objevila první zařízení, na nichž systém běžel. Jednalo se o mobilní telefony značek Alcatel a ZTE. Na našem trhu byly modely distribuovány pod jménem mobilního operátora T-mobile.

Systém obsahuje základní grafické prvky dobře známé uživatelům Androidu či iOS – horní lišta pro zobrazení upozornění a informačních zpráv, dolní lišta pro přístup k vybraným čtyřem aplikacím. Součástí je také podpora více ploch, na té domovské jsou k nalezení základní informace, jako je datum a čas, na další pak odkazy k nainstalovaným aplikacím a vyhledávání na webu pomocí funkce Everything me (usnadňuje vyhledávání podle preferencí uživatele). Prvotní myšlenkou bylo uplatnit nenáročný systém na levná mobilní zařízení pro začínající uživatele (zejména na rozvíjejících se trzích). V tomto duchu byl také vyvíjen.  Stejně jako zbylé mobilní platformy i Firefox nabízí vlastní obchod pro instalování aplikací. Začátkem prosince přišla zpráva o pozastavení vývoje pro mobilní zařízení. Na trhu by se však měl objevit jeho nástupce nazvaný H5OS vyvíjený pod taktovkou Acadine Technologies.

Původní OS však nezůstane v zapomnění. Díky spolupráci s firmou Panasonic by se měl objevit na některých z jejich chytrých televizorů – první z nich nese název Panasonic CX700. V budoucnu se tak dá počítat s rozšířením i do podobných zařízení, jako jsou například set top boxy, routery, nebo Raspberry. Stejně tak je na oficiálních stránkách Mozilly k dispozici ke stažení simulátor pod názvem B2G droid pro mobilní zařízení s Androidem s procesory typu ARM sloužící k představě, jak by na nich systém pracoval.

[adsr type="inteligent"]

Partneři webu

Náplně-levně.cz - prodejce levných náplní do tiskáren

Eminem - novinky a aktuality na EminemWorld.cz

RapCity - Žít hudbou, mít svůj styl

Akreditované IT kurzy a školenia

ttstuff.cz - Prodej mobilního příslušenství, drobné elektroniky, GoPro, PS, FOTO příslušenství

Správa sítě - Magazín o IT technologiích, počítačích serverech

Svetwebu.cz - Novinky ze světa IT a mobilních telefonů

Copyright © 2016 dotykovýSvět.cz, všechna práva vyhrazena, podléhá licenci CC BY-ND 4.0