Cortana – hlasová asistentka

05. 01. 2016 Barbora Koďousková
[adsr type="horizontal"]
CORTANA

Cortana je hlasovou asistentkou od americké firmy Microsoft vyvinutou pro mobilní zařízení a počítače fungující na platformě Windows. Tedy až donedávna. V průběhu prosince byla uvolněna také verze pro Android a iOS.

Funkce hlasové asistentky je zcela jasná, umožňuje ovládat mobilní zařízení pomocí hlasu – tedy některé jeho funkce. V její kompetenci je například přehrávání hudby, spouštění aplikací, nebo hledání předpovědi počasí pro jakékoliv místo. Zvládne nastavit budík, vytáčet telefonní čísla, psát SMS a e-maily, přidávat upozornění do kalendáře a v případě nudy vám poví i nějaký vypečený vtip. Samozřejmostí je odpovídání na dotazy, které vyhledá pomocí vyhledávače Bing. Při prvním spuštění se zeptá na několik otázek, podle kterých přizpůsobí nejen denní souhrn zpráv a informací, ale i samotné vyhledávání. Ovládá angličtinu, italštinu, francouzštinu, němčinu a španělštinu. V budoucnu by se měl počet podporovaných jazyků zvyšovat, podle dostupných informací je v možnostech i čeština, zda k lokalizaci skutečně dojde je však ve hvězdách.02I když má iOS i Android své vlastní hlasové asistenty – Siri, Google now, se Microsoft rozhodl Cortanu uvolnit i pro tyto operační systémy. Pro oba je stále ve fázi betaverze, již nyní však mají téměř všechny vlastnosti plné verze známé právě z Windows Phone. Přesto, že je na trhu nejkratší dobu – od roku 2014, poslední srovnání ukazují, že (sice ne nějak moc výrazně) si z nich vede nejlépe. V případě že byste chtěli vyzkoušet Cortanu i na vašem zařízení je třeba se přihlásit jako tester na stránkách Microsoftu a následně si ji stáhnout z obchodu. V budoucnu by měla být volně dostupná i bez této podmínky.

K využívání Cortany na mobilní platformě Windows je zapotřebí změnit region telefonu, v nastavení, pod položkou oblast, změnit zemi Česká republika na Spojené státy. Dále upravit lokalizaci – nastavení, jazyk, English (United States). A jako poslední upravit řeč pomocí nastavení -> řeč -> English. Po každém kroku je vyžadováno restartování telefonu a v posledním z nich se musí nainstalovat aktualizace. Po jejím dokončení je již aplikace s Cortanou v telefonu dostupná.01Od Windows 10 je Cortana dostupná také na počítačích a herní konzoli Xbox One. Toto propojení umožňuje odesílat SMS a přijímat hovory bez fyzického použití mobilního telefonu.

[adsr type="inteligent"]

Partneři webu

Náplně-levně.cz - prodejce levných náplní do tiskáren

Eminem - novinky a aktuality na EminemWorld.cz

RapCity - Žít hudbou, mít svůj styl

Akreditované IT kurzy a školenia

ttstuff.cz - Prodej mobilního příslušenství, drobné elektroniky, GoPro, PS, FOTO příslušenství

Správa sítě - Magazín o IT technologiích, počítačích serverech

Svetwebu.cz - Novinky ze světa IT a mobilních telefonů

Copyright © 2016 dotykovýSvět.cz, všechna práva vyhrazena, podléhá licenci CC BY-ND 4.0