Chromecast

03. 12. 2015 Barbora Koďousková
[adsr type="horizontal"]
The new Google Chromecast dongle is pictured on an electronic screen as it is announced during a Google event at Dogpatch Studio in San Francisco, California, July 24, 2013. Google Inc on Wednesday unveiled the $35 Chromecast device for watching online videos on television. REUTERS/Beck Diefenbach (UNITED STATES - Tags: BUSINESS SCIENCE TECHNOLOGY) - RTX11XCY

Chromecast – někdy nazýván také jako mini počítač umožní vytvořit z televize, monitoru, nebo projektoru multimediální centrum ovládané pomocí chytrého mobilního telefonu, tabletu (platformy iOS a Android), či počítače s Windows, MacBooky, nebo Chromebooky. V případě mobilních zařízení je třeba mít nainstalovanou stejnojmennou aplikaci – Chromecast. Pro ovládání skrz počítač je nutné mít nainstalovaný internetový prohlížeč Chrome s doplňkem Google cast.

Za vývojem této chytré krabičky nestojí nikdo jiný než společnost Google. Přístroj běží na odlehčené verzi operačního systému, které používají jejich Chromebooky – Chrome OS. Zařízení je do výstupní periferie připojeno pomocí HDMI konektoru. Ten slouží k přenosu zvuku a obrazu. Jako napájení je využit micro USB kabel, ten je dodáván i s nabíječkou a stačí jej tak zapojit do elektrické sítě. V případě, že televize (nebo jiné výstupní zařízení) obsahuje USB port, je možné využít i napájení přímo z něj. Celý princip fungování je založen na streamování hudby a videa z internetu, nebo zrcadlení obrazovky zařízení, z kterého je Chromecast ovládán. Propojení mezi nimi je zajištěno buď pomoci WiFi připojení (obě zařízení by měla být připojena ke stejné síti), nebo pomocí Ethernetu díky speciálního ethernetového adaptéru (využití například v případě, že rychlost WiFi připojení není dostačující), ten je však nutné přikoupit.

Využití lze nalézt při přehrávání Youtube, Google play, nebo jiných služeb. Zrcadlení počítače či mobilních zařízení je možné po nainstalování speciálního doplňku. Podporovány jsou snad všechny důležité multimediální formáty – MP4, MKV, AVI, FLV, MPEG. Některé webové stránky a služby umí rozlišit Chromecast od zařízení a není tak nutné obraz přímo zrcadlit. Mobilní telefon, nebo počítač se tak dá použít jen jako ovládání. Slouží k tomu ikonka cast.

V současné době jsou na trhu dvě verze Chromecastu – Chromecast, Chromecast 2. Novější verze byla představena společně s novými Nexusy. Novinkou je také zařízení Chromecast audio, která – jak již název napovídá, slouží k přehrávání hudby (zvuku), nepřipojuje se tedy k obrazovce, nýbrž k reproduktorům (apod.), k zapojení se používá 3,5mm jack.

[adsr type="inteligent"]

Partneři webu

Náplně-levně.cz - prodejce levných náplní do tiskáren

Eminem - novinky a aktuality na EminemWorld.cz

RapCity - Žít hudbou, mít svůj styl

Akreditované IT kurzy a školenia

ttstuff.cz - Prodej mobilního příslušenství, drobné elektroniky, GoPro, PS, FOTO příslušenství

Správa sítě - Magazín o IT technologiích, počítačích serverech

Svetwebu.cz - Novinky ze světa IT a mobilních telefonů

Copyright © 2016 dotykovýSvět.cz, všechna práva vyhrazena, podléhá licenci CC BY-ND 4.0